Detta är ett hittat inlägg som jag delat ut via Google Reader. Alla rättigheter tillhör orginalskribenten. (Föregående Nästa )

Edsbacka krog stänger

Publicerat i dag. 11:32

Christer Lingström

Foto: Ann-Sofi Rosenkvist
Krögaren Christer Lingström stänger Edsbacka krog i februari. Närliggande Edsbacka Bistro fortsätter att ha öppet.

Den 27 februari 2010 kommer Edsbacka krog att stänga, en av Sveriges äldsta restauranger med anor från 1626. Det är också den första i Sverige med två stjärnor i Guide Michelin.

- Vi vill avsluta med flaggan i topp. Den rådande konjunkturen gör att vi inte ser någon långsiktighet i det vi gör. På lång sikt bedömer vi att det inte finns utrymme för den här typen av finkrog, säger krögare Christer Lingström.

- Vi vill inte avsluta med konkurs efter att ha jobbat i 27 år och skada den höga trovärdighet vi har hos både kunder och leverantörer.

I stället hoppas Lingström kunna etablera sig på andra håll där också personalen skulle kunna få nya jobb.

- Vi tittar bland annat på en bistro i Strängnäs och undrar om småstäderna är mogna för riktig hemlagad mat, säger Lingström

Någon ny restaurangverksamhet kommer troligen inte att öppna i Edsbacka krogs lokaler. Fastigheten ska säljas.

Edsbacka Bistro, som ligger mitt över gatan, kommer att fortsätta som vanligt.

TT

Orginalpost: Edsbacka krog stänger

OBS! Det är inte möjligt att kommentera delade inlägg här, gör det istället där det först publicerades.

« 4 nov, 2009
“En del så kallade vänner skrev på Flashback” »

Eventuellt relaterat